ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
Portál redakce stránek Ústecké Tramvaje a Ústecká Městská Doprava
WWW.USTECKETRAMVAJE.COM
Mladá Boleslav - Kněžmost

Dopravní podnik Kněžmost

Přinášíme Vám zajímavou reportáž o nejmenším dopravním podniku v naší republice – Kněžmostě. Kněžmost je malé městečko v Českém ráji, ležící nedaleko Mladé Boleslavy, s 1 580 obyvateli. Pod správu Kněžmostu spadá dalších 15 obcí.
Původním provozovatelem městské dopravy v Kněžmostě nebyl nikdo jiný než národní podnik ČSAD. Zdejší závod se ale stejně jako v jiných městech rozpadl a novým majitelem vozového parku a zařízení se stala společnost SECO Trans, která nadále provozovala linky městské dopravy. Podobně dopadlo i např. s ČSAD Ostrava, které se stalo součástí mezinárodního komplexu společnosti Connex, z čehož ta ostravská nese název Connex Morava.
Stále zvyšující se požadavky firmy SECO Trans (asi 800 000 Kč ročně), i zvyšující se ceny jízdného začaly městu „přerůstat přes hlavu“. Navíc začala klesat kvalita služeb a počty provozovaných spojů. Starosta města se zasloužil o to, aby od 11.února 1 998 vznikl nový Dopravní podnik Kněžmost, s. r. o. . Jeden řidič přešel do podniku ze společnosti SECO Trans, a jak sám tvrdí, má zde lepší podmínky a lepší plat. Druhý řidič je bývalý zaměstnanec tamějšího JZD. V případě nemoci nahradí řidiče zaměstnanec společnosti IVECO, jejíž pobočka zde sídlí.
Linky se označily čísly 1-8 (v jízdních řádech na zastávkách jako trasa 1, trasa 2 atd. , ve služebních spisech jako 260621-260628) a pro provoz na nich jsou určeny dva autobusy, jeden typu Ford Champion a druhý typu IVECO. Většina z těchto linek jezdí jen velice málo, neboť slouží pouze pro svoz žáků ze školy a do školy, či do práce a z práce atd. V případě poruchy jednoho z vozidel se používá pro přepravu lidí mikrobus společnosti IVECO nebo obyčejná dodávka té samé firmy s doplněnými sedačkami.
V nynější době se uvažuje o zakoupení dalšího autobusu, aby půjčování od společnosti IVECO již skončilo. Dopravní podnik Kněžmost existuje téměř 6 let a je nejmenším dopravním podnikem u nás.

Pro ČNDS připravil Libor Hinčica (rok pořízení 2003), fotografie a aktuality z provozu budou doplněny v průběhu března roku 2006.
::Úvod ::Redakce ::Kontakt